Nejlepší SEO nástroj
SEO, tedy optimalizace schopnosti webu být na internetu nalezen, je čarovným slovíčkem. A vyhledávače nás nenajdou pokud máme špatně naprogramovaný web, pokud má nevhodnou strukturu, pokud není akutalizovaný, pokud …
Právě pravidelné aktualizace bych si chtěl všimnout, protože ji považuji za nejlepší SEO nástroj. Jsem totiž přesvědčen, že webu nejvíc škodí, když vlastně nic zajímavého nesděluje. A naopak – když web nemá vše technicky odladěno na 100 %, ale má co říct, vyhledávače ho nacházejí.
Má tedy aktualizace webu nějaká pravidla? Jak na to prakticky?
-
Pravidelně publikujte
Skvělý článek jednou za půl roku má mnohem menší účinnost, než sice ne přelomové, ale pravidelné, týdenní příspěvky. Proč týdenní? Pro vyhledávače stačí publikovat jednou měsíčně, pro čtenáře je ale měsíční cyklus příliš dlouhý. Ideální by samozřejmě bylo psát něco denně, ale to by vám brzy došly síly. Ovšem pozor, naplánovat každý týden text s minimem tisícovky znaků, je snadné. Ale napsat ho a udržet pravidelnost jeho vydávání rok, dva roky, pět let, deset let – to už taková legrace není.
-
Publikujte zajímavě a k věci
Je třeba především psát o tématech, kterými se web zabývá. Jestliže nabízí k prodeji včelařské potřeby, pak by na něm měly být články o včelách a včelařích. Jestliže je to web o zahrádkářích, je třeba psát zajímavosti o zahradničení atd. Psát informace, které jsou seriózní a zároveň zajímavé. Klidně svoje osobní zkušenosti, klidně se nechat inspirovat v textech jiných autorů nebo v zahraničí. (Ovšem pozor, inspirace neznamená ukradení již hotového textu). Čím zajímavěji text napíšete, čím víc do něj dáte neobvyklých a nových informací, tím větší je šance, že si ho lidé všimnou, budou na něj odkazovat nebo ho budou sdílet.
-
Buďte struční, vtipní a výstižní
Nikoho nebaví číst dlouhé traktáty plné cizích slov s akademickými obraty a větami na celý odstavec.
-
Ilustrujte hezkými obrázky
Než špatné obrázky, to raději žádné. A než obrázky ukradené, to taky raději žádné. Dříve nebo později se totiž setkáte s tím, že vás osloví agentura, která zastupuje autory původních fotografií a budete platit – i s penále. Jestliže nejste fotografové ani grafici, můžete využít fotografie, které databanky nabízejí k využití a šíření zdarma.
-
Sdílejte odkazy na texty na sociálních sítích
Můžete sdílet na sociálních sítích firmy, můžete (střídmě a rozumě, aby si vás lidé časem nezablokovali) sdílet i na svých soukromých profilech. Když text ještě navíc vtipně na Facebooku okomentujete, lidé ho budou sdílet dál a zasáhnete tak mnohem víc čtenářů.
-
Budujte zpětné odkazy
Čím víc seriozních zpětných odkazů, tím pro web lépe. Je ale třeba podtrhnout slovo seriózních. Nenakupujte je od pochybných prodejců, není také dobré se zalistovávat do desítek nejrůznějších seznamů. Ty po vás budou většinou chtít jen zaplatit za to, že z jejich webu, kam skoro nikdo nechodí, na vás odkazují. Místo toho můžete oslovit lidi z oboru a poslat jim odkazy na vaše texty. Pokud je zaujmou, dříve nebo později na ně odkáží. Můžete také sami odkazy umístit třeba do některých odborných diskuzí nebo pod jiné články, ale opět opatrně a vkusně. Můžete odcitovat příbuzné weby a požádat jejich autory, aby také odcitovali vás (jestliže máte zajímavý obsah :-)).
-
Mějte trpělivost:
Jablko nevyroste za týden. vyhledávání na webu se nezmění mávnutím kouzelného proutku. Někdy to trvá i několik měsíců práce, ale výsledky přijdou. V Google analytics po čase uvidíte postupný růst vyhledávání i počet unikátních návštěvníků. A – v ideálním případě – také porostou tržby a zákazníci. To ale samozřejmě neovlivňuje pouze SEO.
Budovat úspěšný web je tedy v principu velmi snadné. Hlavně je mít o čem psát a vědět, jak psát. Pak už to jde samo.