Dělníci a kapitalisté sociálních sítí
Karel Marx dělil svět jednoduše, přehledně, a dnes víme, že ale taky chybně. Na jednu stranu barikády postavil kapitalisty, kteří vykořisťují dělníky tím, že si je najímají na práci a jejich prostřednictím vytvářejí nadhodnotu, ze které bohatnou. Na druhou stranu pak dělníky, před kterými otevřel jen dvě možnosti – buďto kapitalistům otročit nebo se pustit do revoluce a vytvořit nový, spravedlivý svět.
V žádném případě se nepovažuji za experta na marxismus a už vůbec nechci metaforu o dělnících a kapitalistech sociálních sítí přivádět k nějakým revolucím. Ale přišlo mi zajímavé ji použít pro dva druhy těch, kteří přispívají na nejrůznější sociální sítě a mají u toho větší cíl než ukázat fotky z dovolené – konkrétně si tím chtěji vydělávat na chleba.
Takže kapitalisté pracují na sítích sami pro sebe. Dělají na tom, aby jejich jméno stoupalo v žebříčku sledovanosti a tedy i zisků. No a dělníci (mimochodem, pojem dělníci sociálních sítí jsem si vypůjčil od pana Lukáše Froňka) dělají totéž, jenom anonymně, pod jménem a ve prospěch svého zaměstnavatele nebo obchodního partnera, jemuž pomáhají vytvářet image. Příklad by se zde uváděl těžko, protože mnoho z nich si svou anonymitu vyloženě užívá a některým by člověk zase nerad dělal reklamu vzhledem k tomu, pro koho pracují.
Každopádně tedy vůbec neplatí, že ti první (kapitalisté) musí být nutně kreativnější a úspěšnější, než ti druzí (dělníci). Je mnoho dělníků, kteří by měli být svými zaměstnavateli za své úspěchy vyvažováni zlatem, ale kteří se přesto nikdy nepustí na dráhu kapitalistů. Ať už proto, že jsou přirozeně stydliví a nechtějí svoje jméno veřejně vystavovat nebo proto, že sami nemají zase až tak silný příběh, který by mohli nabídnout, A naopak, je mnoho kapitalistů, kteří jsou velmi úspěšní v budování své vlastní značky, ale naprosto by propadli v roli dělníka, protože neumí hrát na nikoho jiného, než sami na sebe. Což samozřemě není nic špatného. A pak je také mnoho, těch kteří budují obě role anebo z jedné do druhé plynule přešli či přecházejí.
Ale ať už je člověk dělníkem nebo kapitalistou nebo obojím zároveň, stejně nakonec jde nejvíc o to, aby vytvářel kvalitní obsah, který bude lidi zajímat.